fbpx

520 – ojo gimtadienio dovana Panevėžiui – naujas miškas!

Panevėžio gyventojai ir įmonės padovanojo savo miestui naują mišką!

Miškasodis įvyko
2023 metų spalio 1 dieną

0
HEKTARAI
0
MEDELIŲ
0
NEUTRALIZUOTA TONŲ. CO2

Kur buvo sodinamas naujas miškas?

Sovietmečiu Panevėžys garsėjo, kaip Lietuvos pramonės sostinė, deja, kartu su dideliais industrijos procesais į miestą atėjo ir didelė tarša. Dėl mažo suvokimo apie ekologiją, gamyklų nuotekos Panevėžyje, kaip ir visoje Lietuvoje dažniausiai tiesiog būdavo pilamos į aplinką. Sovietmečiu sukurtos taršos problemos yra sprendžiamos iki šiol. Panevėžio regionas išsiskiria savo požiūriu į tvarumą ir ekologiją, tikslingai šalina taršą ir iš naujo įveiklinti žaliąsias zonas. 2018 m. buvo išvalyta Pajuosčio kaime buvusi naftos bazė, rekultivuota Trakiškio asfaltbetonio bazė. 2020 m. pradėta valyti Žibartonių naftos bazė.

 

Nuo 2013 m. Panevėžio miestas deda dideles pastangas išvalyti didele žala gamtai pasižyminčią vietą, – Molainių filtracijos laukus. Ši vieta nuo kitų užterštų teritorijų išsiskiria tuo, kad yra netoliese gyvenamųjų rajonų. Pagrindinis valymo tikslas yra sumažinti požeminių ir paviršinių vandenų taršą iš teritorijos, užterštos aplinkai pavojingomis medžiagomis, bei apsaugoti žmonių sveikatą nuo neigiamo poveikio. Vadinamieji, Molainių filtracijos laukai, yra miesto vakarinėje dalyje ir užima apie 62 ha ploto. Sovietmečiu ši teritorija buvo naudojami kaip valymo įrenginiai surenkant gyventojų ir pramonės įmonių nuotekas, užterštas sunkiaisiais metalais. Teritoriją bandoma išvalyti rekultivuojant – išvalyta dirva buvo giliai suarta, išlyginta, kultivuota ir apsėta žole. Labiausiai užterštose zonose pasodinta daugiau nei 190 000 juodalksnių, kurie traukia iš žemės sunkiuosius metalus taip valydami dirvožemį. Deja, taršos valymo procesai gamtinėje aplinkoje yra sudėtingi ir ilgi, todėl ypač svarbu tęsti jau pradėtus veiksmus, želdinti šią vietą ir skatinti tolimesnį teritorijos valymą ekologiniais būdais.

Molainių filtracijos laukai Panevėžio miesto bendrajame plane (2016 m.) yra suplanuoti, kaip bendro naudojimo erdvės ir želdynų funkcinės zonos. Teritorijoje yra negalima ir nenumatyta pastatų statyba. Dėl didelės taršos, šiuo metu teritorijoje negalima vystyti net rekreacinių funkcijų. Tačiau tai nereiškia, kad ši teritorija neturi būti planuojama ateičiai. Panevėžio miesto plėtros strateginis planas (2021 – 2027 m.), kurio vizija yra: Panevėžys 2030 – patirtys, pokyčiai pažanga“, kaip vieną iš prioritetų nurodo: „Miestas, vystantis tvarią aplinką“. Tai reiškia, kad mieste turi būti vystomos ekologinės sistemos, viešosios erdvės, mažinama tarša ir užtikrinama gera gamtinės aplinkos kokybės bei sudaromos sąlygos mažinti klimato kaitos poveikį. 

 

Ekologiniais būdais valant ir rekultivuojant Molainių filtracijos laukų teritoriją, ateityje būtų galima užtikrinti, kad teritorija nedarytų neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Regeneruojant ir sukuriant reikalingą infrastruktūrą, ši vieta galėtų būti pritaikoma visuomenės poreikiams ir  atverta miestiečiams bei miesto svečiams. Analogiškų gerosios praktikos pavyzdžių yra Vokietijoje, Olandijoje, Čekijoje ir kitose valstybėse. Užterštos teritorijos yra išvalomos ir vystomos kaip informacinės – edukacinės viešosios erdvės – parkai. Tokios teritorijos skleidžia žinią apie ekologiją, bioįvairovę, žmonių taršos padarinius gamtai ir būdus valyti ir vėl pritaikyti tokias vietas miesto poreikiams.

Panevėžiečiai kartu pasodino

0
MEDELIŲ

Kaip prisidėti prie naujo miško įveisimo?

1.
Skirti paramą mūsų svetainėje

Skirdami paramą būtinai pažymėkite, kad medelis skiriamas Panevėžio miesto miškui

2.
Atvykti į miškasodį

Spalio 1 dieną dalyvauti miškasodyje

Atmintinė miškasodžio dalyviams

Spalio 1 dieną kartu pasodinome beveik 6000 medelių!

„Panevėžio gimtadienis!“ – projektas, kurio metu Panevėžio miesto gyventojai ir įmonių atstovai pasodins savo dovaną miestui – naują žaliąją erdvę Molainiuose!

Ko reiktėtų nepamiršti vykstant į miškasodžius?

Būtinai pasitikrinkite orų prognozę, kad sodinimui būtumėte pasiruošę tinkamai. Šiuo metu prognozės žada saulę

Apranga, sodininko pirštinės bei avalynė turėtų būti patogios, neperšlampamos ir kurių nebūtų gaila šiek tiek išsipurvinti. Sodinti mišką ir išlikti švariems gali ir nepavykti!

Jei norėsite daugiau laiko praleisti gamtoje, pasiimkite užkandžių bei vandens. Maloniai prašome būti atsakingais, netriukšmauti ir po savęs nepalikti šiukšlių.

Visais sodinimui reikalingais įrankiais bei medeliais pasirūpinsime mes, Jums nereikia nieko atsivežti. 

Sodinimo programa

  1. Pradžia – 11 valandą.
  2. Pasveikinimo kalba.
  3. Susipažįstame.
  4. Trumpa edukacija apie mišką, medžius ir miško sodinimą.
  5. Pasidaliname įrankius.
  6. Ir pagaliau – SODINAME!

Sodinimo vieta

Žaliąją erdvę sodinsime Molainiuose, Panevėžyje.

 

Koordinatės: 55.720604, 24.305507

To the top

You can also plant Your tree!

Your support will be used to implement the objectives of Public Enterprise Myliu mišką - to increase the forest area in Lithuania. The calculator provides indicative information about the possibilities of using your support. The price of one tree is 3 EUR.

Would neutralize 0.2 t CO₂

tree icon

65760

That's how many trees we will plant with your support

weight icon

12337

Tons of CO₂ will be neutralized

en_USEnglish